Miesięczne archiwum: Sierpień 2012

   W niniejszym artykule chcę podjąć temat jednego z najistotniejszych kroków przy budowaniu pracy rysunkowej czy malarskiej, kroku który jest często pomijany lub mało „przemyślany”. Szkic wstępny to plan pracy, jest dla mnie najważniejszym z etapów. Wtedy określam jak praca ma wyglądać, jaki ma być kadr, gdzie ma być ustawiony horyzont poziomy, gdzie (ewentualnie) pionowy, jaka ma być jej dynamika, jak i gdzie ustawić zbiegi – w żołnierskich słowach można to określić jako „strategię”.
Czytaj dalej

Poradnik dla „trochę bardziej“ zaawansowanych kandydatów na WAPW.

Przez cały okres swojej pracy dydaktyczno-rysunkowej z młodzieżą miałem już wiele tzw. „faz“ na porównania rysunku i malarstwa z innymi dziedzinami życia. Były porównania do podrywania dziewczyn (lub chłopaków – zależy komu się tłumaczyło temat), były także porównania do spraw ogólno-budowlanych… do pięknych samochodów. W ostatnim okresie pojawiły się porównania do gry w golfa. Zamierzam w tym artykule rozwinąć temat jako, że porównanie tych dwóch dziedzin jest nadzwyczaj budujące (w obie strony). Czytaj dalej

W wielu rozmowach telefonicznych z osobami zapisującymi się na zajęcia Kurs Rysunku Moduł spotykam się z poniższymi pytaniami:
-„czy można nauczyć się rysować ?
-„czy jestem w stanie się przygotować na studia w rok (lub dwa)”,
-„czy może ktoś mnie ocenić po jakimś czasie i powiedzieć czy się nadaje”,
-„czy ktoś mi pomoże na zajęciach i czy sobie poradzę”
-„jak mogę stwierdzić czy mam talent”
-„co zrobić gdy wstydzę się pokazywać innym swoje prace ?”
Oczywiście tego rodzaju pytania można mnożyć. Wszystkie są mądre – wiadomo, kto pyta nie błądzi.
W tym i kilku następnych wpisach postaram się odpowiedzieć na cały wachlarz tego typu pytań.

Czytaj dalej