Miesięczne archiwum: Wrzesień 2012

Czynnikiem, który powoduje, że jedne prace rysunkowe są ciekawsze, ładniejsze i „pełniejsze” od innych jest umiejętność planowania pracy i systematycznego jej budowania. Osoby, które mają problemy z narysowaniem ładnej i uporządkowanej pracy rysunkowej często myślą, że „ci” inni, którym to wychodzi są o wiele bardziej uzdolnieni. Najczęściej nie jest to prawdą. Jeżeli porównamy działania dwóch osób na bardzo podobnym poziomie uzdolnień plastycznych – jedną uporządkowaną i rysującą „warstwa po warstwie” i inną „roztrzepaną” rysującą „tam gdzie akurat mi się chce i jak chcę” – od razu dostrzeżemy różnice. Osoba uporządkowana będzie umiała zbudować pracę ciekawie, tak aby skupić wzrok oglądającego na centrum kompozycji, co więcej zakończy rysunek szybciej, ponieważ nie będzie wracała po kilka razy do tego samego etapu pracy. Rysujmy więc warstwami !!!

Czytaj dalej

Jednym z najciekawszych tematów akwarelowych są prace o charakterze science fiction. W ramach takiej kompozycji możliwe jest by puścić wodzę fantazji, znaleźć ciekawe efekty świetlne i klimat. Dodatkowo, należy sobie zdawać sprawę, że jest to przestrzeń z całkowicie wymyślonym detalem, nikt tego nigdy nie widział i niewielkie pomyłki nie będą miały zazwyczaj dużego znaczenia (jak np. w przypadku architektury historycznej).

FAZA 1. Narysuj szkic do pracy miękkim ołówkiem 4B, pamiętaj aby nakładać kreskę na tyle delikatnie aby nie zniszczyć papieru akwarelowego. Znajdź horyzont wraz z głównym punktem zbiegu. Staraj się wiernie przenieść proporcje elementów przestrzennych pracy oraz postaci. Budując szkic patrz także na gotową pracę akwarelową (faza 5) – tam czytelne są wszystkie detale.

Czytaj dalej

Rysując prace domowe, konkursy czy prace dla siebie wielokrotnie spotykamy się z koniecznością wyszukania inspiracji z wyszukiwarki internetowej, najczęściej google. Szukając inspirujących prac zawsze warto zainwestować swój czas i „inteligencję internauty” aby rzeczywiście znaleźć ciekawe przykłady czy zdjęcia. Czytaj dalej

Ze względu na duże zmiany w podejściu do budowy tematów egzaminacyjnych i ich oceny, którą zaobserwowałem w przeciągu ostatnich dwóch lat, zdecydowałem się szerzej opisać to zjawisko.

Wydaje się, że w roku 2011 osoby odpowiedzialne za rekrutacje na WAPW radykalnie zmieniły podejście do budowy egzaminu wstępnego, który zgodnie z ich odczuciem pozwalał wcześniej na cytowanie wyuczonych odpowiedzi rysunkowych – np. malowanie efektownych akwarelowych prac, które często poza efektownym wyglądem miały niewiele wspólnego z tematem egzaminu i profilem studiów. Reasumując, postanowiono tak przebudować egzamin aby komisja jak najmniej „łapała” się na wyuczone „sztuczki” młodzieży zdającej. Czytaj dalej

W niniejszym artykule postanowiłem przyjrzeć się powiązaniom pomiędzy technikami rysunkowymi i malarskimi.

Najczęściej używanymi w naszej pracowni są; ołówek, kredka, flamaster, piórko i akwarela. Zdarza się, że używamy też innych technik, jak węgiel, pastele czy akryl, niemniej łatwiejszym będzie skupienie się na powiązaniach pomiędzy pięcioma pierwszymi.

Podstawową techniką i najbardziej wszechstronną jest ołówek. Możliwe jest by całkowicie oprzeć swoje umiejętności na tym medium. Osoba, która świetnie posługuje się ołówkiem potrafi bardzo szybko przyswoić inne techniki. Ponadto w ołówku mamy możliwość działania gumką – nie tylko całkowitego wytarcia elementów błędnych ale głównie przecierania elementów pracy, wprowadzania efektów świetlnych, odbić lustrzanych itd. Możemy także używać wielu różnych twardości, które wpływają na plastykę naszej pracy – sposób działania; plamowy, linearny, szkicowy czy foto-realistyczny. Czytaj dalej