Miesięczne archiwum: Grudzień 2012

Rysunek modowy różni się diametralnie od rysunku realistycznego, czy uprawianego przez nas często tzw.”klasycznego”, ponieważ służy zupełnie innym funkcjom.  Jego głównym zadaniem jest oddanie idei projektanta w szerokim zakresie: nastroju, materiału, tkaniny, kroju, dodatków, koloru, a nawet charakteru modelki, na której owe ubranie miałoby być prezentowane. Nie ma pokazywać rzeczywistości, ma przedstawiać wizję. Wizję w sposób jak najbardziej spójny, ale nie w sensie kompozycji, a ogólnego pomysłu. Ta spójność przekazania idei powoduje, że nie spotkamy się nigdy z dwoma tak samo przedstawionymi projektami żurnalowymi. Stąd rysunek modowy jest tak obszernym działem, trudnym do skwalifikowania. Spróbujemy jednak poniżej wyodrębnić kilka jego cech, bez których trudno byłoby go nazywać „żurnalowym”.

Czytaj dalej

Na etapie cieniowania martwej natury warto obserwować obiekty na tzw. przymkniętym oku. Podstawowym błędem jest rysowanie na pamięć. Poprawny stosunek czasu obserwacji do czasu gdy rysujesz powinien być taki sam – wynosić ok. 50/50. Po to ustawiłeś przed sobą model byś mógł uchwycić ciekawe cienie, światło, niuanse w fakturach materiałów, ich przeźroczystość i inne zjawiska.

Ostatnia faza cieniowania.

Czytaj dalej

Po wykonaniu wstępnego szkicu (opis w pierwszej części artykułu) przenieś kompozycję na duży format – użyj delikatnego konstrukcyjnego szkicu – tak aby zlokalizować (osadzić) obiekty w kompozycji na arkuszu. Od razu narysuj wszystkie elementy twojej kompozycji, łącznie z „uczciwym” szkicem tkaniny na której ustawiłeś swoją martwą naturę.  Pamiętaj aby w dalszych etapach nie rysować pracy „po trochu” nakładaj wszystkie warstwy rysunkowe na całość kompozycji (warto przeczytać wcześniejszy artykuł o warstwach rysunkowych).

Martwa natura faza 1

Czytaj dalej