Miesięczne archiwum: Maj 2021

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu dotyczącego epoki klasycyzmu w europie. Wykład wygłosił kierownik naszej pracowni rysunku – Przemysław Ptaszyński. Dodatkiem do tego wykładu, który pojawia się pod koniec jest omówienie najważniejszych zagadnień prądu secesyjnego. W ramach wykładu zajmujemy się klasycyzmem francuskim, w szczególności paryskim. Omówiliśmy takie obiekty jak Szkołę wojskową, Kościół St. Sulplice, Kościół Św. Genowefy (Panteon), Plac la Concorde, Pałacyk Petit Trianon. W ramach klasycyzmu angielskiego ważnym było wspomnieć o „tropie gotyckim” tego okresu czyli Gothic Revival. Póżniej omówiliśmy budynki Braci Adam – Gmach Uniwersytetu w Edynburgu. Ważnymi obiektami były dla nas także British Museum i Teatr Covent Garden Sir Roberta Smirke. Pod koniec wykładu Zajęliśmy się Secesją. Omówiliśmy m.in. budynki Antonio Gaudiego oraz Wiktora Horty.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ostatnich dwóch wykładów, które zaprezentowane zostały w naszej pracowni Moduł Kurs Rysunku w ubiegły weekend. Pierwszy z nich dotyczy architektury europejskiego Baroku. Barok jako sztuka wyrazu artystycznego zapoczątkowany został m.in. w dziełach architektonicznych Michała Anioła. Później jego dzieło kontynuowali uczniowie m.in. Giacomo Barozzi da Vignola. Podczas wykładu omówiliśmy także początki myśli urbanistycznej – Palma Nueva. Ważnym tematem były dalsze dzieje Kościoła Il Gesu w Rzymie, jako przykładu Baroku kontrreformacyjnego. Zajęliśmy się także dziełami Berniniego jak plac sprzed Bazyliką Św. Piotra i Schody Papieskie – Scala Reggia. Zajęliśmy się także „pałacowym” barokiem Francuskim – pałacykami Maison Sur Seine i Vaux Le Vicomte. Obiektami ważnymi dla Paryża, które pojawiają się na filmie będą Tum Inwalidów, Wielka Oś oraz jako ukoronowanie całego wykładu – pałac z ogrodem w Wersalu.

Serdecznie Ciebie zapraszamy na kolejną porcję wykładów z naszej pracowni. Wykład dotyczący historii architektury poprowadził jak zwykle nasz Kierownik Przemysław Ptaszyński. Dotyczy on epoki renesansu i jest bardzo nasycony informacjami. Właściwie można powiedzieć, że z „braku tygodni” w roku szkolnym renesans musiała nam się zmieścić w jednym wykładzie. Wyszła godzina… ale ufff… udało się. Wykład rozpoczynamy od scharakteryzowania epoki i pierwszych budynków renesansu Domu Podrzutków i Kopuły nad Santa Mria Del Fiore wybudowanych we Florencji przez Filipo Brunellesco. Opowiadamy także o florenckich Pałacach Strozzi i Rucelaich – różnicach i elementach wspólnych tych kodu obiektów.