Odpowiednie stanowisko robocze to bardzo ważny element naszej pracy. Jeżeli nie zapewnimy sobie odpowiedniego miejsca, praca nad rysunkiem może stać się bardzo utrudniona. Bazując na doświadczeniach naszej szkoły rysunku zaprezentujemy w tym artykule najlepsze rozwiązania.

Wiele razy spotkałem się z sytuacją gdzie uczestnik zajęć w naszej szkole rysunku skarżył się na to iż w domu nie potrafi tak dobrze rysować jak w pracowni. Widziałem też wiele prac domowych które wprost dramatycznie odbiegały od tych rysowanych na zajęciach.

Ważnymi elementami są oczywiście spokój podczas pracy, porządek i dobre oświetlenie ale najistotniejszym jest sam warsztat czyli deska z kozłem lub sztalugą. Wszelkie próby rysowania prac 50/70 cm czy 100/70 cm na poziomym stole lub na podłodze muszą skończyć się źle. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z miękkim np. sosnowym drewnem.
Niniejszy artykuł można traktować jak poradę w organizacji stanowiska – odpowiedniego do formatu rysunku.

1. Format 50/70 – w tym i każdym mniejszym formacie najlepiej pracuje się rysując na desce opartej o kozła – tak wyglądają stanowiska w naszej szkole rysunku. Deskę można też opierać o stół a w najgorszym wypadku można oprzeć o „tylne oparcie” krzesła . Deska powinna być odchylona o ok 15-20 stopni kątowych od poziomu. Deskę najlepiej jest kupić w dużym markecie budowlanym (np. Casto) – jest to płyta HDF laminowana – biała (jak plecy do szafek). Deskę należy zamówić na odpowiednim dziale, gdzie przycina się materiał do odpowiedniego formatu – cena ok. 5 zł.

Koziołek można kupić na dziale drewnianym, od ręki – zazwyczaj wystawione są obok listew drewnianych w cenie ok. 20 zł. Należy wybrać taki z małą ilością sęków, skaz, pęknięć czy zawilgoceń.

2. Format 100/70 – w tym formacie najlepszym rozwiązaniem jest sztaluga. Ta przedstawiona na zdjęciu pochodzi z nasza szkoła rysunku warszawa i jest bardzo solidna. Łatwo jest kupić tanią sztalugę na portalach aukcyjnych. Można tam znaleźć firmy, które zajmują się wykonawstwem sztalug z przeznaczeniem na nośniki reklamowe – cena takiej sztalugi to ok 30-40 zł. Jest ona dosyć delikatna ale całkowicie wystarczająca dla osoby początkującej jako stanowisko pracy. Deska do kupienia w markecie budowlanym, podobnie jak ta opisana powyżej – należy jednak kupić format 100/70 cm. Jako, że deska jest duża, można zastanowić się nad inwestycją w grubszy materiał np. sklejkę.