Zapisujesz się na zajęcia rysunkowe ? Zastanawiasz się od czego będziemy rozpoczynali naukę… czy napewno sprostasz… czy okażesz się osobą „zdolną” ?
Powyższe pytania rodzą się w głowie niemal każdej z osób, rozpoczynających naukę w naszej pracowni.
Przede wszystkim pamiętaj, że wchodząc na stronę internetową i przeglądając jej treść wykazałeś już duże zainteresowanie – to redukuje do minimum niebezpieczeństwo, że do rysunku „się nie nadajesz”. Zazwyczaj osoby, które instynktownie czują, że chcą czymś się zająć mają w tym kierunku wystarczające predyspozycje. W praktyce ok. 99% osób pojawiających się na pierwszych zajęciach radzi sobie z opanowaniem zagadnień i ćwiczeń rysunkowych.
„Radzi sobie” – oznacza tutaj, że jest w stanie operować wiedzą i stosować do kolejnych ćwiczeń.
Wiadomym jest, że jedni „radzą sobie” bardziej, inni średnio jeszcze inni muszą trochę więcej czasu spędzić nad ćwiczeniem. Tak jest na każdych zajęciach w grupie. Natomiast praca rysunkowo-plastyczna odznacza się dużą rozpiętością przestrzeni umiejętności. Można mieć umiejętność w budowaniu przestrzeni 3d (widzieć przestrzennie), można widzieć bardziej płasko (plamowo), można wreszcie być bardzo pomysłowym, odznaczać się pamięcią graficzną, cierpliwością, odwagą plastyczną…
Wszystkie te umiejętności rzadko spotykają się razem u jednej osoby w sposób naturalny. Niektóre z nich można kształtować i wyrabiać, inne są wrodzone. Razem składają się na tzw. talent.

Z talentem jest tak jak z kamieniem szlachetnym – jego piękno uzyskuje się dopiero przy odpowiednim szlifie. Bez szlifu wygląda jak zwykły kamień.
Wracając do pierwszych zajęć… Przygodę z rysunkiem zaczynamy od zabawy w budowanie brył przestrzennych. Omawiamy podstawowe zasady budowy perspektywy, określamy punkty na arkuszu i budujemy nasze pierwsze pudełka 3D. Staramy się nauczyć prowadzić delikatnie i prosto kreskę, panując nad ręką i okiem.
Dopiero po przećwiczeniu podstaw w ramach „zabawy rysunkowej” rozpoczynamy naukę związaną z kształtowaniem perspektywy z obserwacji, z natury. Oczywiście wszystko dzieje się pod okiem osoby prowadzącej 😉

Kilka złotych rad na pierwsze zajęcia:
1. Zadania nie będą „za trudne” więc warto podejść do nich w sposób otwarty i z uśmiechem na twarzy.
2. Prosta kreska nie jest głównym kryterium oceny zdolności rysownika 🙂 w praktyce jest to jedyna umiejętność rysunkowa, która stosunkowo szybko „pojawia się sama”.
3. Oprócz „niezłomnych zasad” perspektywy pamiętaj by stosować także intuicję i zdrowy rozsądek 😉
4. Gumka jest jednym z Twoich głównych wrogów – osoby początkujące wycierają zazwyczaj właśnie to co dobrze narysowały.
5. Staraj się rysować jak najlepiej potrafisz… ale daj sobie też przestrzeń na pomyłki i błędy. W zasadzie wystarczy jeżeli będziesz się starał/a. To co narysujesz wcale nie musi być idealne i bezbłędne 😉