Ołówek jest jednym z podstawowych narzędzi w pracy plastycznej. W rysunku jest wręcz nieodzowny. Umiejętności, które posiądziesz w tej technice rysunkowej przełożą się na każdą, której później będziesz używał. Czy będzie to kredka, flamaster, piórko, długopis, sepia czy sangwina… a nawet grafit czy węgiel – wszystkie te techniki oprą się o twoje doświadczenia w ołówku. Z tego powodu celowym jest używać dobrego sprzętu już od samego początku swojej przygody rysunkowej. W przypadku ołówków zasadą jest, że czym mniej doświadczony twórca, tym bardziej pomoże mu dobry ołówek.
Jeżeli więc jesteś osobą ściśle początkującą – ten artykuł jest właśnie dla ciebie 🙂

Skupimy się na ołówkach drewnianych o rozmiarze podstawowym. Wszelkiego rodzaju ołówki mechaniczne nie są (moim zdaniem) dobrym rozwiązaniem dla osoby początkującej czy średnio-zaawansowanej ze względu na słabą sprężystość materiału oraz fakt, że nie „zmuszają” one użytkownika do zatemperowania.

Zacznijmy 🙂 Poniższy opis to moje subiektywne odczucia, obserwacje i wiedza zgromadzona podczas użytkowania sprzętu moich uczniów. Tezą opisu jest użytkowanie w ramach rysunku klasycznego – plastycznego.

faber-castell-900

 

 

 

FABER CASTELL 9000 (zielony) – moim zdaniem najlepszy ołówek na rynku. Posiada dobrze zmielony grafit oraz system przeciwdziałający łamaniu się wkładu wewnątrz drewnianego nośnika. Świetnej jakości drewno, bardzo łatwo się ostrzy nawet w nie najnowszej temperówce. Jednolitość grafitowego wkładu daje świetną płynność pracy – nie trafiamy tutaj na „kryształki” wewnątrz grafitu (twardsze niż reszta wkładu) które dają wrażenie oporu i potrafią zarysować powierzchnię papieru. Ołówek daje dużą skalę od delikatnych szarości do wysokich kontrastowych czerni. Cena jest wysoka (ok 4 zł) natomiast ołówek jest bardzo ekonomiczny – ze względu na celującą jakość zużywa się znacznie wolniej.
Cena ok. 4 zł. ★★★
Jakość drewna ★★★★★
Jakość grafitu ★★★★★
Łamliwość grafitu ★★★★★
Estetyka produktu ★★★★★
Skala szarości ★★★★★
Ogólna ocena ★★★★★ – SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU Z BAWARII 🙂

HB

FABER CASTELL GOLDFABER 1221 (niebieski) – bardzo zbliżony parametrami do serii 9000, posiada te sam system „anty-złamaniowy”. Trochę lepiej pracuje mi się 9000 – może to być jednak odczucie subiektywne 🙂
Cena ok. 2,2 zł. ★★★★★ !!!
Jakość drewna ★★★★
Jakość grafitu ★★★★
Łamliwość grafitu ★★★★★
Estetyka produktu ★★★★★
Skala szarości ★★★★
Ogólna ocena ★★★★★ – ŚWIETNY PRODUKT ZA UCZCIWĄ CENĘ !!!

olowek-grip-2001

 

 

 

FABER CASTELL GRIP 2001 (szary) – ołówek dedykowany do pracy biurowej. Ocena tylko ze względu na fakt, iż widuję go w rękach uczniów.
Cena ok. 3 zł. ★
Jakość drewna ★★
Jakość grafitu ★★★
Łamliwość grafitu ★★★★★
Estetyka produktu ★★★
Skala szarości ★
Ogólna ocena ★ – NIE NADAJE SIĘ DO RYSUNKU KLASYCZNEGO

staedtler_mars_lumograph

 

 

 

 

STAEDTLER MARS LUMOGRAPH (niebieski) – bardzo dobrej jakości ołówek, który odznacza się szeroką skalą szarości. Można nim rysować bardzo delikatnie jak i wchodzić w stosunkowo ciemne szarości. Jakość wykonania bardzo dobra w odniesieniu do grafitu i osnowy drewnianej. Co prawda nie zauważyłem tutaj systemu „anty-złamaniowego” ale grafit w czasie temperowania jest stabilny – łatwo się ostrzy i nie pęka. Ołówek wydaje się bardziej „ślizgać” po papierze niż inne, co zupełnie nie przeszkadza w poprawnym stawianiu kreski. Denerwującym jest niebieski kolor wykończenia, który za bardzo zwraca na siebie uwagę podczas pracy… tak wiem, że się czepiam 🙂 Najdroższy z opisywanych tutaj sprzętów – aż przetarłem oczy ze zdziwienia gdy znalazłem ceny w kilku e-sklepach plastycznych.
Cena ok. 5-6 zł. ★
Jakość drewna ★★★★
Jakość grafitu ★★★★★
Łamliwość grafitu ★★★★
Estetyka produktu ★★★
Skala szarości ★★★★★
Ogólna ocena ★★★ – ZBYT WYSOA CENA

koch-i-noir-hardtmuth

 

 

 

KOH-I-NOIR HARDTMUTH 1500 (pomarańczowy) – piszę o tym ołówku jako pierwszym z palety firmy koch-i-noir ponieważ najczęściej spotykam ten produkt. Właściwie każda część tego ołówka jest podporządkowana średniej jakości. Charakterystyczne jest „szczypiące się” drewno oraz średniej jakości grafit w którym potrafi pojawić się irytujący „kryształek”. Ołówek ten nigdy mnie jednak nie rozczarował. Jego wielkim plusem jest bardzo duża dostępność i stosunkowo niska cena. Przestrzeń odcieni szarości jest stosunkowo szeroka.
Cena ok. 1,5 zł. ★★★★★
Jakość drewna ★★
Jakość grafitu ★★
Łamliwość grafitu ★★★★
Estetyka produktu ★★★
Skala szarości ★★★
Ogólna ocena ★★★ – NIGDY MNIE NIE ROZCZAROWAŁ

olowki_toisondor

 

 

 


KOH-I-NOIR TOISON D’OR (czarny) –
produkt przeznaczony dla plastyków. Cechuje go znacznie lepsza jakość niż opisany powyżej – nie jest to jednak produkt „powalający”. Mamy tu do czynienia z bardzo szeroką skalą odcieni szarości i dobrą jakością drewna. Czasami lubię mieć go w dłoni ze względu na dobre wspomnienia… nie jest jednak produktem najlepszym w swojej „półce”.
Cena ok. 1,5 zł. ★★★★★
Jakość drewna ★★★
Jakość grafitu ★★★
Łamliwość grafitu ★★★★
Estetyka produktu ★★★
Skala szarości ★★★★
Ogólna ocena ★★★★ – DOBRA JAKOŚĆ, ŚWIETNA CENA ORAZ WARTOŚĆ SENTYMENTALNA 

olowek_grafitowy_1860

 

 

 

 

KOCH I NOIR 1860 (szary) – moim zdaniem jest to ołówek przeznaczony do użytku biurowego i nie lubię nim rysować. Jakością odpowiada linii 1500 natomiast skala szarości jest tu bardzo słaba – ołówek nie wchodzi w ciemnie szarości i czernie.
Cena ok. 1,5 zł. ★★★★★
Jakość drewna ★★
Jakość grafitu ★★★
Łamliwość grafitu ★★★★
Estetyka produktu ★
Skala szarości ★
Ogólna ocena ★★ – SUBIEKTYWNIE NIE LUBIĘ TEGO OŁÓWKA

cretacolor

 

 


CRETA COLOR 160 (buraczkowy) –
ołówek tylko dla bardzo zaawansowanych „graczy”. Jeżeli masz „przebieg” rysunkowy mniejszy niż 5 lat prawdopodobnie nie uda ci się go „opanować”.
Jest to mój ulubiony ołówek obok fabera 9000. Różnica pomiędzy Cretą a Faberem 9000 jest dokładnie taka sama jak pomiędzy Muscle car’em z lat 60-tych a wygodną limuzyną z Bawarii.
Charakterystycznym jest bardzo głęboka górna skala szarości i „obcięty” dół skali. Bardzo trudno jest nim delikatnie szkicować. Z powyższego powodu ołówek robi wrażenie miększego niż opis fabryczny – HB rysuje jak 2B, 2B jak 4B itd… Genialny wybór do podrysów i szkiców pod akwarele – jest miękki i nie „zarysowuje” papieru.
Cena ok. 2,1 zł. ★★★★★
Jakość drewna ★★★★
Jakość grafitu ★★★★★
Łamliwość grafitu ★★★★
Estetyka produktu ★★★
Skala szarości ★★★★
Ogólna ocena ★★★★ – POMIMO OCENY, BARDZO ZŁY WYBÓR DLA OSÓB POCZĄTKUJĄCYCH !!!
bruynzell

 

 

 

 

BRUYNZEEL 1605 (żółty) – Ołówek znany z tego, że rozdawany jest na egzaminach wstępnych WAPW. Z tego conajmniej powodu warto się nim zainteresować. Dobra jakość ale ołówek praktycznie niczym się nie wyróżnia. Mam subiektywne wrażenie, że w skali firmy BRUYNZEEL ołówek B jest odpowiednikiem 2B, 2B odpowiednikiem 3B itd…
Cena ok. 2 zł. ★★★★★
Jakość drewna ★★★★
Jakość grafitu ★★★★★
Łamliwość grafitu ★★★★
Estetyka produktu ★★★
Skala szarości ★★★
Ogólna ocena ★★★★ – NA PEWNO DOBRY ZAKUP DLA KANDYDATÓW NA WAPW.

derwent-graphic

 

 

 

 

DERWENT GRAPHIC (czarny) – Ołówek bardzo słabej jakości, najbardziej rozczarowuje osoby początkujące. Grafit potrafi być połamany już w nowej „sztuce”. Jeżeli „wrzucisz” go luźno do piórnika możesz być 100% pewien, że nie uda Ci się go już zatemperować. Widok osób, które przez pół godziny próbują zatemperować ten sprzęt i przepuszczają go w całości przez temperówkę od lat mnie już nie śmieszy – zwłaszcza, że słabej jakości drewno powoduje iż trudno się go temperuje. Osnowa drewniana klejona jest najprawdopodobniej z dwu części „na kanapkę” czasami się rozkleja – mamy wtedy dwie połówki ołówka (tylko jedna z wkładem grafitowym).
Sam grafit jest niezłej jakości… ale co z tego skoro trudno nim porysować.
Sytuacja zadziwia „gdyż, ponieważ” kredki tego producenta prezentują świetną jakość.
Cena ok. 3 zł. ★
Jakość drewna ★
Jakość grafitu ★★
Łamliwość grafitu ★
Estetyka produktu ★★
Skala szarości ★★★
Ogólna ocena ★ – ZDECYDOWANIE ODRADZAM !